Co czyni dziecko mądrym i szczęśliwym?

Jak wiadomo, każdy rodzic pragnie aby jego dziecko dobrze się rozwijało, aby zaszło w życiu jak najdalej. To oczywiste. Młodzi rodzice zapewne zastanawiają się, jak można im w tym pomóc? Czy lepiej jest pozostawić je beztroskiej zabawie, czy też od małego „gonić” do nauki? Tak właściwie to nie wiem, jak będzie najlepiej. Dlatego też, wspomagałam się podręcznikiem: „Wspieranie rozwoju dziecka” Cornelia Nitsch | Prof. dr Gerald Huther.

Prawidłowe wspieranie rozwoju dziecka w dużej mierze zależy od tego jak angażują się w to rodzice. Tak, dużo a nawet napisałabym – bardzo dużo, zależy od nas Kochani. To do nas należy zwracanie uwagi na rozwój naszego dziecka. Musimy poświęcić mu swoją uwagę, nie pozostawiać „samemu sobie”, bo to przecież nie o to chodzi w tym całym, wychowywaniu dziecka. Wiem również, że większość z Was zdaje sobie z tego sprawę, działając właśnie w owym kierunku.

Podczas lektury dowiedziałam się, że rodzice mogą umożliwić dziecku swobodną zabawę połączoną z rozwojem. Chodzi tutaj między innymi o to, aby przebywać dużo na świeżym powietrzu. Łączymy więc powietrze z zabawą. Wychodzi nam z tego zabawa na dworze. Aby nasze dziecko rozwijało się prawidłowo, musi spędzać odpowiednią ilość czasu na powietrzu. Należy więc stwarzać dużo okazji do zabawy, do tego aby rozmawiać z naszą pociechą. Oczywiście zwracamy w takich przypadkach uwagę na malucha. Kiedy najlepiej się bawi, bądź kiedy okazuje największe zainteresowanie.

Wiecie co jest jednak najważniejsze w całym rozwoju maluszka? NASZA MIŁOŚĆ. Miłość rodziców do dziecka. Ma ona decydujący wpływ na prawidłowe rozwijanie się dziecka. Domyślam się, że tę wiedzę opanował każdy. Każdy rodzic przecież poświęca swój czas dziecku. No i o to w tym chodzi. Zajmujmy się więc nim jak należy, bawmy się wspólnie, spędzajmy ten czas także razem. Jak się dowiedziałam: „Nawet najlepsze materiały i zabawki edukacyjne nie zastąpią rodzicielskiej miłości”. To jest piękne w tym całym wychowaniu.

 

  1. Unikaj porównań! Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Jedno szybciej mówi, drugie szybciej raczkuje, chodzi. Więc jeszcze raz przypominam: KAŻDE DZIECKO JEST INNE. Nie porównuj swojego dziecka do innego.

  2. Nie hamuj ciekawości jaką okazuje Twoje dziecko. Są pewne etapy w życiu Twojego maluszka. Przychodzi czas na zadawanie pytań, ciekawość co do różnych spraw. Nie zbywajmy dziecka, przeciwnie! Odpowiadamy najlepiej jak tylko potrafimy.
  3. Pozwól dziecku się bawić! Nie zabraniaj mu tego. Musi ono przejść przez każdy etap swojego dorastania, a zabawa jest właśnie jednym z takich etapów.

 

Zacytuję treść z książki, która jest bardzo ciekawa i prawdziwa.

„Wiele umiejętności, rozwijanych w domu lub przedszkolu, zaniedbuje się w okresie szkolnym, np. umiejętność współpracy z innymi, rozwój osobowości, kreatywności i zdolności motorycznych..”

„Gdy dziecko opowiada historię, siedząc pośrodku kółeczka, uczy się pewności siebie, żeby kiedyś nie bało się występować przed całą klasą.”

źródło: „Wspieranie rozwoju dziecka” Cornelia Nitsch | Prof. dr Gerald Huther.


Serdecznie dziękuję, że poświeciłaś czas na przeczytanie tego wpisu.

Mam nadzieję, że jesteś w pełni zadowolona z obecności tutaj.

Możesz teraz:

  • Dodać komentarz pozostawić komentarz ze swoją opinią, włączyć się tym samym w dyskusję. Zapewniam, że czytam wszystkie komentarze i odpowiadam na większość z nich.
  • Udostępnić ten wpis. Jeśli uważasz, że warto było go przeczytać to podziel się nim z innymi!
  • Śledzić mój FanPage aby otrzymać informacje o nowych wpisach.
  • Obserwować mnie na Instagram gdzie każdego dnia staram się z Wami dzielić swoim życiem.

40czcionka

Reklamy

2 myśli w temacie “Co czyni dziecko mądrym i szczęśliwym?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.